SK14DGMG01
| Part Number | SK14DGMG01 |
| Manufacturer | NKK Switches |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH KEYLOCK SP3T 0.4VA 28V |
SK14DGMG01 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SK14DGMG01 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NKK Switches |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Keylock Switches |
| Series | SK |
| Circuit | SP3T |
| Number of Positions | 3 |
| Switch Function | On-On-On |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 28V |
| Voltage Rating - DC | 28V |
| Actuator Type | Flat Key |
| Key Removable Positions | All |
| Angle of Throw | 45° |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Finish | Gold |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Termination Style | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 14.50mm Dia |
| Features | Antistatic |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 316 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
