026TB32R253B1A1
Part Number
026TB32R253B1A1
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 25K OHM 5W WIREWOUND LINEAR
026TB32R253B1A1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 026TB32R253B1A1 PCB Footprint and Symbol
Brand CTS Electrocomponents
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series 026
Resistance (Ohms) 25k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 5W
Built in Switch None
Number of Turns 1
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 300°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round
Actuator Length 1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)