106PHC400K
| Part Number | 106PHC400K |
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 10UF 10% 400VDC AXIAL |
106PHC400K Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 106PHC400K PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Illinois Capacitor |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | PHC |
| Capacitance | 10µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6.3 mOhms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 1.063" Dia x 2.165" L (27.00mm x 55.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | - |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching |
| Ratings | - |
| Features | Low ESR, Low ESL |
Quick Inquiry
| In Stock | 2186 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
