10TPB33M
Part Number
10TPB33M
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP TANT POLY 33UF 10V 1411
10TPB33M Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 10TPB33M PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series POSCAP™ TPB
Capacitance 33µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 70 mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)