10TPU4R7MSI
Part Number
10TPU4R7MSI
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 10V 0805
10TPU4R7MSI Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 10TPU4R7MSI PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series POSCAP™ TPU
Capacitance 4.7µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 300 mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)