1206J0160562JCR
Part Number
1206J0160562JCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Category
Capacitors
Description
CAP CER 5600PF 16V C0G/NP0 1206
1206J0160562JCR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1206J0160562JCR PCB Footprint and Symbol
Brand Knowles Syfer
Product Line Passive Components
Subcategory Ceramic Capacitors
Series -
Capacitance 5600pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.063" (1.60mm)