1206Y0500271JCT
| Part Number | 1206Y0500271JCT |
| Manufacturer | Knowles Syfer |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 1206 |
1206Y0500271JCT Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 1206Y0500271JCT PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Knowles Syfer |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Ceramic Capacitors |
| Series | FlexiCap™ |
| Capacitance | 270pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 (1B) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Soft Termination |
| Ratings | - |
| Applications | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.063" (1.60mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 365 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
