1D27F1500
| Part Number | 1D27F1500 |
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH JOYSTICK 6A 250V |
1D27F1500 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 1D27F1500 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | APEM Inc. |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Navigation Switches, Joystick |
| Series | 1000 |
| Type | Joystick, 2 - Axis |
| Actuator Type | Joystick |
| Switch Function | 8-Way Directional |
| Functions, Extra | - |
| Output | Digital (Mechanical Switch) |
| Voltage - Supply | - |
| Current Rating (Amps) | 6A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Contact Material | Silver (Ag) |
| Contact Finish | Gold |
| Resistance | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 22.00mm Dia |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features | Includes Limiter and Bezel Set |
Quick Inquiry
| In Stock | 462 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
