2016L030DR
| Part Number | 2016L030DR |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Category | Circuit Protection |
| Description | PTC RESET FUSE 60V 300MA 2016 |
2016L030DR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 2016L030DR PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Littelfuse |
| Product Line | Power |
| Subcategory | PTC Resettable Fuses |
| Series | POLY-FUSE®, 2016L |
| Type | Polymeric |
| Voltage - Max | 60V |
| Current - Max | 20A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 300mA |
| Current - Trip (It) | 600mA |
| Time to Trip | 3s |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 500 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 2.3 Ohms |
| Resistance - 25°C (Typ) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2016 (5041 Metric), Concave |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.049" (1.25mm) |
| Lead Spacing | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 18541 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
