22.32.0.024.1520
| Part Number | 22.32.0.024.1520 |
| Manufacturer | Finder Relays, Inc. |
| Category | Relays |
| Description | RLY CONTACTOR 1NC+1NO 25A 24V |
22.32.0.024.1520 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 22.32.0.024.1520 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Finder Relays, Inc. |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Contactors (Electromechanical) |
| Series | 22 |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Coil Voltage | 24VAC/DC |
| Contact Form | DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) |
| Contact Rating (Current) | 25A |
| Switching Voltage | 250VAC - Nom |
| Features | Lighted Indicator, Mechanical Indicator |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C |
| Must Operate Voltage | 19.2 VAC/DC |
| Must Release Voltage | 2.4 VAC/DC |
Quick Inquiry
| In Stock | 493 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
