2A5
| Part Number | 2A5 |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | RF TRANS NPN 22V 3.7GHZ 55ET |
2A5 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 2A5 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Bipolar (BJT) - RF |
| Series | - |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 22V |
| Frequency - Transition | 3.4GHz ~ 3.7GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - |
| Gain | 7dB ~ 9dB |
| Power - Max | 5.3W |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 100mA, 5V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3mA |
| Operating Temperature | 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Stud Mount |
| Package / Case | 55ET |
| Supplier Device Package | 55ET |
Quick Inquiry
| In Stock | 158 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
