2N7001TDPWR
| Part Number | 2N7001TDPWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Logic ICs |
| Description | 1-BIT DUAL-SUPPLY BUFFERED VOLTA |
2N7001TDPWR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 2N7001TDPWR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Translators, Level Shifters |
| Series | - |
| Translator Type | Voltage Level |
| Channel Type | Unidirectional |
| Number of Circuits | 1 |
| Channels per Circuit | 2 |
| Voltage - VCCA | 1.65V ~ 3.6V |
| Voltage - VCCB | 1.65V ~ 3.6V |
| Input Signal | CMOS |
| Output Signal | CMOS |
| Output Type | Push-Pull |
| Data Rate | 100Mbps |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-XFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 5-X2SON (0.80x0.80) |
Quick Inquiry
| In Stock | 7698 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
