2SK2593GQL
| Part Number | 2SK2593GQL |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Category | Transistors |
| Description | JFET N-CH 30MA 125MW SSMINI-3 |
2SK2593GQL Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 2SK2593GQL PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Panasonic Electronic Components |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | JFETs |
| Series | - |
| FET Type | N-Channel |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 1mA @ 10V |
| Current Drain (Id) - Max | 30mA |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 5V @ 10µA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6.5pF @ 10V |
| Resistance - RDS(On) | - |
| Power - Max | 125mW |
| Operating Temperature | 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-89, SOT-490 |
| Supplier Device Package | SSMini3-F3 |
Quick Inquiry
| In Stock | 423 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
