2TPF330M6
Part Number
2TPF330M6
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP TANT POLY 330UF 2V 2917
2TPF330M6 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 2TPF330M6 PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series POSCAP™ TPF
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)