2V17F1100
| Part Number | 2V17F1100 |
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH JOYSTICK 16A 250V |
2V17F1100 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 2V17F1100 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | APEM Inc. |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Navigation Switches, Joystick |
| Series | 1000 |
| Type | Joystick, 2 - Axis |
| Actuator Type | Joystick |
| Switch Function | 8-Way Directional |
| Functions, Extra | - |
| Output | Digital (Mechanical Switch) |
| Voltage - Supply | - |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Contact Material | Silver (Ag) |
| Contact Finish | - |
| Resistance | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 20.00mm Dia |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features | Includes Limiter and Bezel Set |
Quick Inquiry
| In Stock | 286 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
