3269W-1-103GLF
Part Number
3269W-1-103GLF
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W GW TOP ADJ
3269W-1-103GLF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 3269W-1-103GLF PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmer Potentiometers
Series Trimpot® 3269 - Sealed
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 12
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.293" H (6.35mm x 4.32mm x 7.44mm)