3290W-1-203
Part Number
3290W-1-203
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN TOP
3290W-1-203 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 3290W-1-203 PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmer Potentiometers
Series Trimpot® 3290 - Sealed
Resistance 20 kOhms
Power (Watts) 1W
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Number of Turns 25
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Wirewound
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Rectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" L (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)