3313J-1-201E
Part Number
3313J-1-201E
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
TRIMMER 200OHM 0.125W J LEAD TOP
3313J-1-201E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 3313J-1-201E PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmer Potentiometers
Series Trimpot® 3313 - Sealed
Resistance 200 Ohms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 1
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style J Lead
Size / Dimension Rectangular - 0.138" x 0.126" Face x 0.087" H (3.50mm x 3.20mm x 2.20mm)