3352H-1-205LF
Part Number
3352H-1-205LF
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 2.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST
3352H-1-205LF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 3352H-1-205LF PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Thumbwheel Potentiometers
Series Trimpot® 3352 - Open Frame
Resistance 2 MOhms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Adjustment Type Side Adjustment
Size / Dimension Round - 0.350" Dia x 0.350" H (8.89mm x 8.89mm)