3547S-1AA-103A
Part Number
3547S-1AA-103A
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
3547S-1AA-103A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 3547S-1AA-103A PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series 3547
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±3%
Power (Watts) 1W
Built in Switch None
Number of Turns 3
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Rotation 1080°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)