3590S-1-203L
Part Number
3590S-1-203L
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
3590S-1-203L Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 3590S-1-203L PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series 3590
Resistance (Ohms) 20k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Built in Switch None
Number of Turns 10
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Rotation 3600°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter 0.248" (6.30mm)