3683S-1-503L
Part Number
3683S-1-503L
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
VALUE DISPLAY POT 50K 2W PNL MT
3683S-1-503L Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 3683S-1-503L PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Value Display Potentiometers
Series 3680
Resistance 50 kOhms
Power (Watts) 2W
Tolerance ±3%
Adjustment Type Push Button
Number of Characters 3
Mounting Type Panel Mount
Size / Dimension Square - 1.460" L x 0.930" W x 1.050" H (37.08mm x 23.62mm x 26.67mm)