450T328F502A1C1
Part Number
450T328F502A1C1
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 5K OHM 1/2W CARBON LINEAR
450T328F502A1C1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 450T328F502A1C1 PCB Footprint and Symbol
Brand CTS Electrocomponents
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series 450
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Built in Switch Rotary, SPST
Number of Turns 1
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 320°
Resistive Material Carbon
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)