450T328S104A1A1
Part Number
450T328S104A1A1
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR
450T328S104A1A1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 450T328S104A1A1 PCB Footprint and Symbol
Brand CTS Electrocomponents
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series 450
Resistance (Ohms) 100k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Built in Switch None
Number of Turns 1
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 300°
Resistive Material Carbon
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)