5.0SMDJ120A
Part Number
5.0SMDJ120A
Manufacturer
Littelfuse
Category
Circuit Protection
Description
TVS DIODE 120V 193V DO214AB
5.0SMDJ120A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 5.0SMDJ120A PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Power
Subcategory TVS - Diodes
Series 5.0SMDJ
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 26A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)