50PZF100M10X9
| Part Number | 50PZF100M10X9 |
| Manufacturer | Rubycon |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM POLY HYB 100UF 50V T/H |
50PZF100M10X9 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 50PZF100M10X9 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Rubycon |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Polymer Capacitors |
| Series | PZF |
| Type | Hybrid |
| Capacitance | 100µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 28 mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 80mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.6A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Quick Inquiry
| In Stock | 3301 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
