52-574.F22A
| Part Number | 52-574.F22A |
| Manufacturer | EAO |
| Category | Switches |
| Description | SELECTOR SWITCH 3 POSITIONS MOM |
52-574.F22A Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 52-574.F22A PCB Footprint and Symbol |
| Brand | EAO |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Selector Switches |
| Series | 51 |
| Type | Standard |
| Circuit | 4PST-2NO/2NC |
| Number of Positions | 3 |
| Switch Function | On-Off-Mom |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Illumination | Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 16.20mm Dia |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 508 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
