534B1203JC
Part Number
534B1203JC
Manufacturer
Vishay Spectrol
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
534B1203JC Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 534B1203JC PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Spectrol
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series 534
Resistance (Ohms) 20k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Built in Switch None
Number of Turns 10
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient 20ppm/°C
Rotation 3600°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)