6200T1LC
| Part Number | 6200T1LC |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC |
| Category | LED Lighting |
| Description | LED RED RIGHT ANGLE LO CUR SMD |
6200T1LC Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 6200T1LC PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Visual Communications Company - VCC |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs |
| Series | 6200T |
| Color | Red |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Configuration | Single |
| Current | 2mA |
| Millicandela Rating | 0.5mcd |
| Viewing Angle | - |
| Lens Type | Tinted |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Voltage Rating | 1.8V |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
Quick Inquiry
| In Stock | 4758 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
