71BD30-02-1-AJS
Part Number
71BD30-02-1-AJS
Manufacturer
Grayhill Inc.
Category
Switches
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 115V
71BD30-02-1-AJS Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 71BD30-02-1-AJS PCB Footprint and Symbol
Brand Grayhill Inc.
Product Line Power
Subcategory Rotary Switches
Series 71
Number of Positions 2 ~ 12
Index Stops Adjustable
Number of Decks 2
Number of Poles per Deck 1
Circuit per Deck SP12T
Contact Timing Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) 250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC 115V
Voltage Rating - DC 30V
Actuator Type Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length 9.53mm
Angle of Throw 30°
Contact Material Silver Alloy
Contact Finish -
Mounting Type Panel Mount
Termination Style Solder Lug
Features -
Depth Behind Panel 24.87mm