74VHC573FT
| Part Number | 74VHC573FT |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-TSSOP |
74VHC573FT Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 74VHC573FT PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Latches |
| Series | 74VHC |
| Logic Type | D-Type Latch |
| Circuit | 8:8 |
| Output Type | Tri-State |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Independent Circuits | 1 |
| Delay Time - Propagation | 6.5ns |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 253 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
