78250MVC-R
Part Number
78250MVC-R
Manufacturer
Murata Power Solutions
Category
Transformers
Description
XFRMR MAX250 4KVDC 2.5 MH SMD
78250MVC-R Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 78250MVC-R PCB Footprint and Symbol
Brand Murata Power Solutions
Product Line Power
Subcategory Specialty Transformers
Series 78250
Inductance 2mH
For Use With/Related Products MAX250/MAX251
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.354" L x 0.375" W (9.00mm x 9.52mm)
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)