9201-05-00TR
Part Number
9201-05-00TR
Manufacturer
Coto Technology
Category
Relays
Description
RELAY REED SPST 500MA 5V
9201-05-00TR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 9201-05-00TR PCB Footprint and Symbol
Brand Coto Technology
Product Line Power
Subcategory Reed Relays
Series 9200
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 5VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 500mA
Switching Voltage 200VAC, 200VDC - Max
Coil Current 20.0mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Gull Wing
Seal Rating Sealed - Hermetically
Must Operate Voltage 3.75 VDC
Must Release Voltage 0.4 VDC
Operate Time 0.4ms
Release Time 0.1ms
Operating Temperature -20°C ~ 85°C