944U101K122ACM
| Part Number | 944U101K122ACM |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 100UF 10% 1.2KVDC SCREW |
944U101K122ACM Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 944U101K122ACM PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | 944U |
| Capacitance | 100µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 1200V (1.2kV) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.3 mOhms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 3.327" Dia (84.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.559" (65.00mm) |
| Termination | Threaded, Male |
| Lead Spacing | 1.772" (45.00mm) |
| Applications | DC Link, DC Filtering |
| Ratings | - |
| Features | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 455 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
