947D421K901BDMSN
Part Number
947D421K901BDMSN
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
CAP FILM 420UF 10% 900VDC SCREW
947D421K901BDMSN Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 947D421K901BDMSN PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Film Capacitors
Series 947D
Capacitance 420µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 230V
Voltage Rating - DC 900V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2 mOhms
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Package / Case Radial, Can
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 3.465" (88.00mm)
Termination Threaded, Female
Lead Spacing 1.772" (45.00mm)