947D421K901BDMSN
| Part Number | 947D421K901BDMSN |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 420UF 10% 900VDC SCREW |
947D421K901BDMSN Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 947D421K901BDMSN PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | 947D |
| Capacitance | 420µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 230V |
| Voltage Rating - DC | 900V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.2 mOhms |
| Operating Temperature | -45°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 3.465" (88.00mm) |
| Termination | Threaded, Female |
| Lead Spacing | 1.772" (45.00mm) |
| Applications | DC Link, DC Filtering |
| Ratings | - |
| Features | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 587 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
