A315132Y2SZNQ
| Part Number | A315132Y2SZNQ |
| Manufacturer | C&K |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH KEYLK 3POS 3P3T 2.5A 125V |
A315132Y2SZNQ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | A315132Y2SZNQ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | C&K |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Keylock Switches |
| Series | A |
| Circuit | 3P3T |
| Number of Positions | 3 |
| Switch Function | On-On-On |
| Contact Timing | Shorting (MBB) |
| Current Rating (Amps) | 2.5A (AC), 350mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Actuator Type | Flat Key |
| Key Removable Positions | 1 only |
| Angle of Throw | 45° |
| Contact Material | Silver (Ag) |
| Contact Finish | Silver |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 19.30mm Dia |
| Features | Antistatic |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 426 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
