A700D476M12RATE025
Part Number
A700D476M12RATE025
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 12.5V SMD
A700D476M12RATE025 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700D476M12RATE025 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series AO-Cap A700
Type Polymer
Capacitance 47µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 12.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) 25 mOhm
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.2A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)