A700X157M010ATE010
| Part Number | A700X157M010ATE010 |
| Manufacturer | KEMET |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V SMD |
A700X157M010ATE010 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | A700X157M010ATE010 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | KEMET |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Polymer Capacitors |
| Series | AO-Cap A700 |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 150µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10 mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.7A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) |
Quick Inquiry
| In Stock | 4860 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
