ACPL-M61U-500E
Part Number
ACPL-M61U-500E
Manufacturer
Broadcom
Category
Isolators
Description
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO
ACPL-M61U-500E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ACPL-M61U-500E PCB Footprint and Symbol
Brand Broadcom
Product Line Semiconductors
Subcategory Optoisolators - Logic Output
Series R²Coupler™
Number of Channels 1
Inputs - Side 1/Side 2 1/0
Voltage - Isolation 3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min) 15kV/µs
Input Type DC
Output Type Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel 50mA
Data Rate 10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ) 24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.5V
Current - DC Forward (If) (Max) 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads