ACSA56-41CGKWA-F01
Part Number
ACSA56-41CGKWA-F01
Manufacturer
Kingbright
Category
Display Modules
Description
DISPLAY 0.56"" SGL 574NM GRN SMD
ACSA56-41CGKWA-F01 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ACSA56-41CGKWA-F01 PCB Footprint and Symbol
Brand Kingbright
Product Line Optoelectronics
Subcategory LED Character and Numeric
Series -
Display Format -
Number of Characters 1
Size / Dimension 0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Display Type 7-Segment
Common Pin Common Anode
Color Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
Current - Test 20mA
Millicandela Rating 25mcd
Wavelength - Peak 574nm
Power Dissipation (Max) 75mW