AD364RTD
| Part Number | AD364RTD |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Category | Data Converter ICs |
| Description | IC DAS/ADC 12B 20K 28CDIP/32CDIP |
AD364RTD Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AD364RTD PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Analog Devices |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | ADCs/DACs - Special Purpose |
| Series | - |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Number of Channels | 16 |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 20k |
| Data Interface | Parallel |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital, Dual ± |
| Voltage - Supply | ±16V, 5.5V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-CDIP (0.605", 15.37mm) and 32-CDIP (0.900", 22.86mm) |
| Supplier Device Package | 28-CDIP and 32-CDIP Bottom Brazed |
Quick Inquiry
| In Stock | 268 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
