AD5144ABRUZ100
| Part Number | AD5144ABRUZ100 |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Category | Data Converter ICs |
| Description | IC DGT POT 100KOHM 256TP 20TSSOP |
AD5144ABRUZ100 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AD5144ABRUZ100 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Analog Devices |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Digital Potentiometer ICs |
| Series | - |
| Taper | Linear |
| Configuration | Potentiometer |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance (Ohms) | 100k |
| Interface | I²C |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V |
| Features | Selectable Address |
| Tolerance | ±8% |
| Temperature Coefficient (Typ) | 35ppm/°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 130 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 551 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
