AD7581CQ
| Part Number | AD7581CQ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Category | Data Converter ICs |
| Description | IC DAS/ADC 8BIT 188K 28CDIP |
AD7581CQ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AD7581CQ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Analog Devices |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | ADCs/DACs - Special Purpose |
| Series | - |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Number of Channels | 8 |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 188k |
| Data Interface | Parallel |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 5V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-CDIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 28-CDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 366 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
