ADF4002BRUZ
Part Number
ADF4002BRUZ
Manufacturer
Analog Devices
Category
Clock & Timer ICs
Description
IC PLL FREQUENCY SYNTH 16-TSSOP
ADF4002BRUZ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ADF4002BRUZ PCB Footprint and Symbol
Brand Analog Devices
Product Line Semiconductors
Subcategory Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series -
Type Clock/Frequency Synthesizer (RF), Phase Detector
PLL Yes with Bypass
Input CMOS, TTL
Output Clock
Number of Circuits 1
Ratio - Input:Output 2:1
Differential - Input:Output Yes/No
Frequency - Max 400MHz
Divider/Multiplier Yes/No
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)