ADS1112IDRCRG4
| Part Number | ADS1112IDRCRG4 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Data Converter ICs |
| Description | IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10VSON |
ADS1112IDRCRG4 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ADS1112IDRCRG4 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Analog to Digital Converters (ADC) |
| Series | - |
| Number of Bits | 16 |
| Sampling Rate (Per Second) | 240 |
| Number of Inputs | 2, 3 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Data Interface | I²C |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Reference Type | Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Features | PGA, Selectable Address |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Mounting Type | Surface Mount |
Quick Inquiry
| In Stock | 101 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
