ADS1118IDGST
Part Number
ADS1118IDGST
Manufacturer
Texas Instruments
Category
Data Converter ICs
Description
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10VSSOP
ADS1118IDGST Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ADS1118IDGST PCB Footprint and Symbol
Brand Texas Instruments
Product Line Semiconductors
Subcategory Analog to Digital Converters (ADC)
Series -
Number of Bits 16
Sampling Rate (Per Second) 860
Number of Inputs 2, 4
Input Type Differential, Single Ended
Data Interface SPI
Configuration MUX-PGA-ADC
Ratio - S/H:ADC -
Number of A/D Converters 1
Architecture Sigma-Delta
Reference Type Internal
Voltage - Supply, Analog 2V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Digital 2V ~ 5.5V
Features PGA, Temperature Sensor
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)