AL5890-10D-13
Part Number
AL5890-10D-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Category
Power Management ICs
Description
LED LINEAR DRIVER,TO252,T&R,2.5K
AL5890-10D-13 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AL5890-10D-13 PCB Footprint and Symbol
Brand Diodes Incorporated
Product Line Semiconductors
Subcategory LED Drivers
Series -
Type Linear
Topology -
Internal Switch(s) No
Number of Outputs 1
Voltage - Supply (Min) 7V
Voltage - Supply (Max) 400V
Voltage - Output 400V
Current - Output / Channel 10mA
Frequency -
Dimming PWM
Applications Lighting, Signage
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)