ALSR05R5000FE12
| Part Number | ALSR05R5000FE12 |
| Manufacturer | Vishay Dale |
| Category | Resistors |
| Description | RES 0.5 OHM 5W 1% AXIAL |
ALSR05R5000FE12 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ALSR05R5000FE12 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Dale |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Through Hole Resistors |
| Series | ALSR |
| Resistance | 500 mOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 5W |
| Composition | Wirewound |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±90ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 250°C |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 3432 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
