AMC7812SPAP
| Part Number | AMC7812SPAP |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Data Converter ICs |
| Description | IC ANLG MON 12BIT 500K 64HTQFP |
AMC7812SPAP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AMC7812SPAP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | ADCs/DACs - Special Purpose |
| Series | - |
| Type | Analog Monitor/Control Circuit |
| Number of Channels | 16 |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 500k |
| Data Interface | I²C, Serial, SPI™ |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-HTQFP (10x10) |
Quick Inquiry
| In Stock | 446 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
