AML11FBE2EA
Part Number
AML11FBE2EA
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category
Switches
Description
SWITCH PUSH HALL EFFECT 0.4V
AML11FBE2EA Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AML11FBE2EA PCB Footprint and Symbol
Brand Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product Line Power
Subcategory Pushbutton Switches - Hall Effect
Series AML11
Circuit Single
Switch Function Off-Mom
Supply Voltage 4.5 ~ 24VDC
Supply Current 14mA
Voltage - Output (Max) 0.4V
Current - Output (Max) -
Actuator Type Rectangular, Button (Not Included)
Actuator Color -
Ingress Protection -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)